The members listed below were elected as members of the Association more than 50 years ago:

1946 A John Hill, Oadby, Leics
1947 *Lucile M Corby, Brasted
*Rev Dr Peter Newing, Ledbury, Herefs
Geoff H Sayer, Swanscombe
1948 Peter L J Dadds, Margate
1950 John H Betts, Harrietsham
1951 *Mary F Marshall, Bethersden
1952 *Maisie Cooper, Unattached
*Timothy S Wraight, Rainham
1953 *George Fry, Ipswich, Suffolk
Stanley Jenner, Hadlow
1954 Mary R Andrews, Bexley
*Margaret Jones, Ashford
*David C Manger, Frittenden
Hazel V Mitchell, Sittingbourne
*Ian Oram, Warnham, Sussex
*Derek Wilkinson, Northfleet
1955 *Brenda M Davies, Ripon, N. Yorks
*Ron Sheppard, Brabourne
R Jean Vidler, Headcorn
1956 *Alan P S Berry, Loughborough
Michael Godfrey, Folkestone
Laurence Mitchell, Sittingbourne
1957 Patricia Barton, Tunstall
1958 Anthony Bridges, St Peter in Thanet
Mary Bridges, St Peter in Thanet
*Frank J Dadson, Sittingbourne
*Wendy R Dadson, Sittingbourne
*Ann Gilbert, Unattached
*Monty Gilbert, Unattached
Ann Jenner, Hadlow
1959 *Rev David Cawley, Margate
*Andrew Corby, Canterbury Cathedral
Brian Trill, Hoo St Werburgh
1960 David Earl, Barming
John Gander, Meopham
Hilary Hinde, Meopham
Pam Liston, Upchurch
*Christopher Osenton, Unattached
1961 Judith de Leeuw, Aldington
*Alastair MacFadyen, Sussex
Anne M Oakley, Canterbury Cathedral
Isabel M Pearce, Sevenoaks
Jenny Robson, Headcorn
Rev Lydia Terry, Lydd
1962 *Judith Rogers, Stamford, Lincs
Alan Webb, Maidstone St Michael & AA
1963 Anthony J Leeves, Speldhurst
1964 Brian G Butcher, Lympne
Colin Cogger, Cuxton
Richard W H Hayes, Unattached
John B Keeler, Unattached
*Richard C Offen, Perth WA
Pamela A Manger, Frittenden
Christine M Webb, Bromley
1965 Richard A Birch, Newnham
David Grimwood, Maidstone All Saints
*Leonard A Huckstep, Canterbury St Dunstan
P Charles Sinden, Brabourne
A Jim Small, Willesborough
Hilary Small, Sellindge
1966 Judith A Bagshaw, Meopham
Richard A Bushell, Tunstall
Donald H Niblett, Canterbury St Stephen
Ruth S Niblett, Canterbury St Stephen
1967 Christopher Lawrance, Bromley Common
Sylvia Lucas, Brabourne
1968 Chris Bassett, Staplehurst
Ian Cochrane, Tunbridge Wells
Martin Davies, Ripon Cathedral
Coral Fry, Unattached
Alison Gerrish, Aylesford
Andrew Gunstone, East Farleigh
David Levick, Maidstone St. Michael & AA
Barry A Roberts, Selling
Peter H Smith, Linton
1969 Nigel Baker, Hollingbourne
Terry Barnard, Aylesford
David Beeken, Cranbrook
Ken Bromley, Horsmonden
David Bryden, Linton
Malcolm Hitchcock, Hollingbourne
Karol Leeves, Speldhurst
John Legg, Whitstable St. Alphege
Christopher Saunders, Leeds
Malwyn Williams, Otham
Richard Young, Yalding
1970 Angela Osenton, Unattached
Maureen Poole, Hythe
Anne Rueff, Unattached
Robert Powell-Williams, Dover
Jackie Saker, Whitstable All Sainst
Angela Wilkins, Chelsfield
Nick Wilkins, Chelsfield